Zhrnutie
V SR platí od roku 2025 dvojstupňový limit pre povinnú registráciu k DPH: 50 000 € (registrácia od 1. januára nasledujúceho roka) a 62 500 € (okamžitá registrácia). V ČR sú limity 2 000 000 Kč (≈ 80 000 €) a 2 536 500 Kč (≈ 101 460 €). Základná sadzba DPH je v SR 23 %, v ČR 21 %. Obe krajiny sledujú obrat za kalendárny rok (nie za posledných 12 mesiacov).
Povinná registrácia k DPH na Slovensku
Od 1. januára 2025 platia na Slovensku nové pravidlá registrácie k DPH podľa novelizovaného zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Obrat sa sleduje výlučne za kalendárny rok (1. 1. – 31. 12.), nie za posledných 12 mesiacov.
Platia dve hranice obratu:
- 50 000 € — povinnosť podať žiadosť o registráciu do 5 pracovných dní od prekročenia. Platiteľom sa stanete od 1. januára nasledujúceho roka (pokiaľ medzitým nepresiahne obrat 62 500 €).
- 62 500 € — ak obrat presiahne túto hranicu v priebehu roka, stávate sa platiteľom DPH okamžite dňom tohto dodania. Žiadosť treba podať do 5 pracovných dní.
„Peter fakturuje od januára 2026. V septembri dosiahne obrat 51 000 €. Do 5 pracovných dní podá žiadosť o registráciu. Platiteľom DPH sa stane 1. januára 2027, ak obrat do konca roka nepresiahne 62 500 €. Ak ho v novembri presiahne, stáva sa platiteľom okamžite.“
Povinná registrácia k DPH v Česku
V Česku platia od roku 2025 obdobné pravidlá podľa novelizovaného zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. Obrat sa taktiež sleduje za kalendárny rok:
- 2 000 000 Kč (≈ 80 000 €) — povinnosť podať prihlášku do 10 pracovných dní od prekročenia. Platiteľom sa stanete od 1. januára nasledujúceho roka.
- 2 536 500 Kč (≈ 101 460 €) — ak obrat presiahne tento limit, podnikateľ je povinný prekročenie oznámiť správcovi dane do 10 pracovných dní. Platiteľom DPH sa stáva nasledujúci deň po prekročení tohto obratu.
Porovnávacia tabuľka: DPH SR vs ČR
| Parameter | Slovensko (SR) | Česká republika (ČR) |
|---|---|---|
| Základná sadzba DPH | 23 % | 21 % |
| Znížená sadzba DPH | 19 % / 5 % | 12 % |
| 1. limit obratu | 50 000 € | 2 000 000 Kč (≈ 80 000 €) |
| 2. limit obratu (okamžitá reg.) | 62 500 € | 2 536 500 Kč (≈ 101 460 €) |
| Sledovanie obratu | Za kal. rok | Za kal. rok |
| Lehota na podanie žiadosti | 5 pracovných dní | 10 pracovných dní |
| Dobrovoľná registrácia | Áno | Áno |
| Povinnosť podávať DPH priznanie | Mesačne (nový platiteľ) | Mesačne (prvé 2 roky) |
Sadzby DPH: kde zaplatíte viac?
Základná sadzba DPH je na Slovensku 23 %, v Česku 21 %. Pre väčšinu podnikateľských transakcií (B2B faktúry, služby) je toto číslo kľúčové — ale pri B2B obchodoch DPH nie je reálny náklad (platiteľ si ju odpočíta). Rozdiel pociťujú najmä koncoví spotrebitelia a neplatiaci DPH.
Na Slovensku od roku 2026 platia tri sadzby DPH: základná 23 %, znížená 19 % (napr. reštauračné služby) a 5 % (vybrané základné potraviny, knihy). V Česku od roku 2024 platia dve sadzby: základná 21 % a znížená 12 % (zahŕňa potraviny, lieky, knihy, ubytovanie, reštaurácie a ďalšie).
Súvisí to úzko s optimalizáciou daňového zaťaženia firmy — viac v článku Daňové plánovanie pre firmy: prečo ho nechávať na marec je drahá chyba.
Výnimky a špeciálne situácie
Ak podnikáte v oboch krajinách zároveň, môže vzniknúť povinnosť registrovať sa k DPH v každej krajine samostatne. Predaj tovarov a služieb naprieč krajinami EÚ (B2B) sa riadi pravidlom reverse charge — DPH odvedie príjemca vo svojej krajine, nie dodávateľ.
Európska únia zároveň od roku 2025 umožňuje tzv. malý podnik (SME scheme) — slovenská firma s celoeurópskym obratom pod 100 000 € a obratom v konkrétnej krajine pod tamojším limitom sa môže vyhnúť registrácii DPH v tejto krajine. Ak zvažujete podnikanie v Česku, súvisí s tým aj presun podnikania do zahraničia a jeho daňové aspekty.
5 kľúčových poznatkov
- Povinná registrácia k DPH sa v SR spúšťa pri obrate 50 000 € (od 1. januára nasledujúceho roka) alebo 62 500 € (okamžite). V ČR sú limity ≈ 80 000 € a ≈ 101 460 €.
- Základná sadzba DPH v SR je 23 %, v ČR 21 %. Pri B2B obchodoch tento rozdiel nie je reálnym nákladom — DPH si platitelia navzájom odpočítavajú.
- Obe krajiny od roku 2025 sledujú obrat pre DPH za kalendárny rok — nie za posledných 12 mesiacov ako predtým.
- Lehota na podanie žiadosti o registráciu: SR = 5 pracovných dní, ČR = 10 pracovných dní od prekročenia obratu.
- Pri cezhraničnom podnikaní v rámci EÚ treba sledovať limit 100 000 € celoeurópskeho obratu pre SME scheme — jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť DPH registráciám v zahraničí.
Zdroje: Zákon č. 222/2004 Z. z. (SR) — slov-lex.sk; Finančné riaditeľstvo SR — financnasprava.sk; Finanční správa ČR — financnisprava.gov.cz; zákon č. 235/2004 Sb. (ČR); europa.eu (SME scheme).
Ak zvažujete podnikanie v Česku alebo si nie ste istí, ako správne nastaviť účtovníctvo či dane, radi vám s tým pomôžeme.
