Praktické rady, ako obmedziť dopady transakčnej dane na vaše podnikanie

Transakčná daň predstavuje pre podnikateľov dodatočný náklad, ktorému sa síce nedá úplne vyhnúť, avšak existujú efektívne spôsoby, ako jej dopad minimalizovať. Prinášame vám prehľad praktických rád, ktoré vám môžu pomôcť optimalizovať vaše náklady.

 

Využívajte platobné karty

Najefektívnejším spôsobom, ako minimalizovať transakčnú daň, je čo najčastejšie využívať platobnú kartu vydanú k podnikateľskému účtu. Táto možnosť je výhodná najmä preto, že sa za všetky bezhotovostné platby platobnou kartou účtuje len fixný poplatok 2 eurá ročne bez ohľadu na počet zrealizovaných transakcií.

Vedenie osobného a podnikateľského účtu v rovnakej banke

Živnostníci môžu využiť bezplatný prevod medzi podnikateľským a osobným účtom, pokiaľ majú oba účty vedené v rovnakej banke. Niektoré banky navyše ponúkajú zvýhodnené podmienky pri zriadení nového účtu, ako napríklad vedenie účtu bez poplatku počas prvých mesiacov. Táto možnosť významne zjednodušuje správu financií a zároveň šetrí náklady na transakčnú daň.

Súhrnné faktúry a konsolidácia platieb

Ak má podnikateľ viacero faktúr voči tomu istému dodávateľovi, ktorých súhrnná hodnota presahuje 10 000 eur, z pohľadu transakčnej dane je výhodné zaplatiť ich v jednej úhrnnej platbe – daň sa totiž počíta maximálne do výšky 40 eur za jednu transakciu. Je dôležité, aby tieto úhrnné platby nenarušili bežný cashflow spoločnosti na strane dodávateľa či odberateľa. Samozrejme je potrebné, aby úhrnné platby boli dohodnuté medzi oboma zmluvnými stranami.

Súhrnné faktúry tiež môžu byť nástrojom na ušetrenie poplatkov na transakčnej dani. Je potrebné brať pri vystavovaní do úvahy aj zákon o DPH, ktorý určuje pravidlá pre vystavenie súhrnnej faktúry – súhrnná faktúra môže byť vystavená iba za služby alebo tovary dodané v rámci jedného kalendárneho mesiaca.

Preferujte zápočet pohľadávok a záväzkov

Ak je váš dodávateľ zároveň vaším odberateľom, využívajte zápočty. Pri zápočte nedochádza k fyzickému presunu peňazí, čo znamená nulovú transakčnú daň.

Paušálne výdavky

Živnostníci majú prevod medzi podnikateľským a osobným účtom oslobodený od transakčnej dane. Platí však podmienka zriadenia oboch účtov v rovnakej banke. V súlade so zákonom o dani z finančných transakcií, by sa mali všetky platby súvisiace s podnikaním uhrádzať z transakčného účtu.

V prípade ak ako živnostník využívate paušálne výdavky a nemáte žiadne náklady spojené s vašim podnikaním, transakčnú daň platiť nemusíte, nakoľko odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne sú od transakčnej dane oslobodené. Ak však ako živnostník máte náklady spojené s vykonávaním vašej podnikateľskej činnosti, máte povinnosť tieto náklady hradiť z transakčného účtu.

Hotovostné transakcie

Prijímanie a využívanie hotovosti môže byť výhodné v prípade, že dodávateľ neakceptuje platbu kartou. Vyhnete sa tým 0,8 % transakčnej dani za výber hotovosti. Je však dôležité myslieť na bezpečnosť manipulácie s hotovosťou.

Používanie zahraničných platobných služieb (napr. Revolut, Stripe)

Hoci sa môže zdať, že používanie zahraničných platobných služieb ako Revolut je riešením, transakčná daň sa podľa legislatívy vzťahuje aj na platby odchádzajúce zo zahraničných účtov. Navyše, zahraničné platobné služby môžu priniesť dodatočnú administratívnu záťaž v podobe povinných oznámení o dani z finančných transakcií. Preto je vhodné tento krok dôkladne zvážiť.

Využívanie kryptomien v podnikaní

Kryptomeny môžu byť atraktívnou možnosťou pre niektorých podnikateľov, keďže transakcie uskutočnené prostredníctvom kryptomien nepodliehajú transakčnej dani. Dôležité však je uvedomiť si, že každá transakcia s kryptomenou je považovaná za zdaniteľný príjem, pričom zdaňuje sa rozdiel medzi nákupnou cenou kryptomeny a jej hodnotou v čase transakcie. Zároveň je potrebné sledovať aktuálny vývoj legislatívy a konzultovať túto možnosť s odborníkmi.

Platobné terminály

Zriadenie platobného terminálu pre vaše podnikanie môže zvýšiť atraktivitu vašich služieb, keďže firemní zákazníci preferujúci platbu kartou, nemusia platiť transakčnú daň za prevod. Hoci za spracovanie platby kartou platí prijímateľ platby poplatok približne 1%.

Platby oslobodené od transakčnej dane

Niektoré platobné operácie sú od transakčnej dane úplne oslobodené:

  • Platby kartou (s výnimkou výberu hotovosti), na ktoré sa vzťahuje iba ročný poplatok 2€
  • Úhrady daní, odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne
  • Platby do druhého a tretieho dôchodkového piliera
  • Platby medzi vlastnými účtami v rámci jednej banky (napr. živnostník na svoj súkromný účet, alebo ak s.r.o. vlastní viac účtov v jednej banke)

Záver

Hoci úplne eliminovať transakčnú daň nie je možné, využívaním platobných kariet, optimalizáciou fakturácie, preferovaním bezdaňových prevodov medzi vlastnými účtami či vhodným používaním hotovosti a kryptomien môžete výrazne minimalizovať jej dopad na vaše podnikanie.

Wellbens